Πρακτικές οδηγίες για ορθή ανακύκλωση συκευασιών

1. Διαχωρίζουμε τα υλικά συσκευασίας.
  2. Αδειάζουμε εντελώς τις συσκευασίες μας από τα υπολείμματα.
  3. Διπλώνουμε τα χαρτοκιβώτια.
  4. Πετάμε στον κάδο τα υλικά συσκευασίας μας χύμα.
  5. Δεν πετάμε ποτέ κοινά σκουπίδια στους μπλε κάδους ανακύκλωσης.

Από χαρτί πετάμε: Κουτιά από τσιγάρα (αφού διαχωριστούν από το πλαστικό περιτύλιγμα και το εσωτερικό αλουμινόχαρτο),  λογαριασμούς, εφημερίδες, βιβλία (αφού διαχωρισθεί τυχόν πλαστικοποιημένο εξώφυλλο) , χαρτοκιβώτια όλων των ειδών, περιοδικά (ακόμα και αυτά με γυαλιστερές σελίδες), φακέλους αλληλογραφίας, κ.λπ. Ανακυκλώνουμε μόνο χαρτί διάστασης Α4 και μεγαλύτερης, γι΄αυτό δε σκίζουμε τα χαρτιά.

Από μέταλλα πετάμε: Αλουμινένιες και λευκοσίδηρες συσκευασίες -κουτάκια από αναψυκτικά και μπίρες, κονσέρβες κάθε είδους, σακουλάκια καφέ, μεταλλικά ταψάκια μιας χρήσης, αλουμινόχαρτο, μεταλλικά αντικείμενα γραφείου, κλειδιά κ.ο.κ.

Από γυαλί πετάμε:Όλες τις γυάλινες συσκευασίες εκτός αυτών που πάνε προς επαναχρησιμοποίηση (μπουκάλια μπύρας, αναψυκτικών, ρετσίνας, μεταλλικού νερού). Π.χ. βάζα, μπουκάλια (ποτών, ηδύποτων, αρωμάτων, χυμών, φαρμάκων).

Από πλαστικά πετάμε: Τις πλαστικές συσκευασίες νερού, αναψυκτικών, ειδών διατροφής (γάλακτος, λαδιού, αλλαντικών, τυροκομικών, μακαρονιών, ρυζιού, κ.ο.κ),  αποσμητικών, απορρυπαντικών, βαφών, καπνού, νάιλον, περιτυλίγματα, κεσεδάκια γιαουρτιού κ.λπ. Λοιπά πλαστικά: γάντια, πλαστικά αντικείμενα, σακούλες, εργαλεία γραφείου, θήκες CD και DVD, κασέτες, συσκευασίες τετραπάκ.

Από ξύλο πετάμε: Συσκευασίες, οδοντογλυφίδες, ξύλινα αντικείμενα (κρεμάστρες, κουτιά, κουτάλες, κ.λπ.).

ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ…..

1. Πετάμε καθαρές συσκευασίες

Αδειάζουμε (και αν είναι απαραίτητο και μόνο,  καθαρίζουμε με ένα χαρτί ή ξεπλένουμε) τα μπουκάλια και τις συσκευασίες υγρών (χυμοί, αναψυκτικά, λάδια, απορρυπαντικά κ.ο.κ.), τα κεσεδάκια γιαουρτιού, τα σκεύη αλουμινίου από γεύματα, κ.λπ. Τα υπολείμματα εντός των συσκευασιών αυξάνουν το μικροβιακό φορτίο στις εγκαταστάσεις διαλογής θέτοντας σε κίνδυνο τους απασχολούμενες εργάτες.

2.Ρίχνουμε τα απορρίμματα χύμα

Μεταφέρουμε τα υλικά με σακούλα (ή με άλλον υποδοχέα, π.χ. καδάκι) την οποία αδειάζουμε εντός του κάδου. Τη σακούλα την πετάμε μέσα στον κάδο, άδεια. Δεν πετούμε τις μη ανακυκλώσιμες, αλλά ούτε και τις βιοαποδομήσιμες σακούλες, των οποίων η θέση είναι με τα κοινά σκουπίδια.

3.Διαχωρίζουμε τα υλικά που υπάρχουν σε μία συσκευασία

Βγάζουμε τα καπάκια (πλαστικά ή μεταλλικά) από τα μπουκάλια, το αλουμινόχαρτο από το πακέτο τσιγάρων ή τη συσκευασία της σοκολάτας, την πλαστική μεμβράνη από τα χάρτινα κουτιά, κομμάτια σκληρού πλαστικού ή μετάλλου σε χάρτινη συσκευασία, κ.λπ.

4. Δεν πετάμε υλικά που ακολουθούν άλλο τρόπο συλλογής προς ανακύκλωση ή επαναχρησιμοποίηση

Τα μπουκάλια μπύρας, αναψυκτικών, ρετσίνας και μεταλλικού νερού, δεν τα πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης, αλλά τα μεταφέρουμε σε εξουσιοδοτημένα σημεία για επαναχρησιμοποίηση και απολαβή χρηματικού αντιτίμου (π.χ. super markets).

Μπαταρίες, συσσωρευτές, ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά είδη, ελαστικά, πλαστικά δοχεία από λάδια αυτοκινήτου ή φυτοφάρμακα, στρώματα, δερμάτινα είδη, μικρά έπιπλα, ρούχα, αφρολέξ, επίσης οδηγούνται προς ανακύκλωση ξεχωριστά. Επίσης δεν πετάμε κηπευτικά, κλαδιά, και οργανικά υπολείμματα τροφών, αυτά πάνε προς κομποστοποίηση.  Αποτσίγαρα, βιοδιασπώμενες σακούλες πηγαίνουν στα κοινά σκουπίδια.  Μάρμαρα και λοιπά μπάζα υπ’ευθύνη του πολίτη απομακρύνονται.

5. Δεν πετάμε μέσα σπασμένο ή θρυμματισμένο γυαλί και καθρέφτη

Η απόρριψη σπασμένου γυαλιού βάζει σε κίνδυνο τους απασχολούμενους εργάτες και κατά την εκένωση των κάδων αλλά κυρίως κατά τη διαλογή.

6. Συμπιέζουμε τις συσκευασίες όποτε είναι δυνατό, για εξοικονόμηση χώρου.

Τι ρίχνουμε στους μπλε κάδους

Τι ΔΕ ρίχνουμε στους μπλε κάδους