Το ΑΠΘ στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κίνησης

Move Week FB Banner

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κίνησης MoveWeek 29/9 – 5/10/2014

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης υποστηρίζει την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κίνησης MoveWeek 29/9 – 5/10/2014 και διοργανώνει εκδηλώσεις στην Πανεπιστημιούπολη την Πέμπτη 2 Οκτωβρίου με σκοπό να προωθήσει στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας τα ευεργετικά αποτελέσματα της καθημερινής κίνησης και της τακτικής ενασχόλησης με τον αθλητισμό και την σωματική δραστηριότητα.

NowWeMove @ΑΠΘ Πέμπτη 2 Οκτωβρίου
στον υπαίθριο χώρο πίσω από την Θεολογική

12:00 – 14:30 Ποδήλατα: δωρεάν βόλτες από το ΟΙΚΟ-ΑΠΘ
13:00 – 16:00 Capoeira: rodas στην πανεπιστημιούπολη από το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο
15:00 – 17:00 Κίνηση και Αρμονία: χορός – κίνηση – έκφραση από το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο

Παράλληλα στην Πλατεία Χημείου στις 12:00 – 14:00, η Α΄ Κοινότητα του Δήμου Θεσσαλονίκης και το ΤΕΦΑΑ του ΑΠΘ διοργανώνουν cross-fitness, pilates και yoga.

Από 29 Σεπτεμβρίου έως 5 Οκτωβρίου 2014, η εβδομάδα MOVE θα ενώσει για άλλη μια φορά την Ευρώπη για να γιορτάσει και να προωθήσει τον αθλητισμό και τη σωματική δραστηριότητα. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα MOVE είναι μια ετήσια πανευρωπαϊκή εκδήλωση, αναπόσπαστο μέρος της Εκστρατείας NowWeMove (2012-2020) για την προώθηση των ευεργετικών αποτελεσμάτων της καθημερινής κίνησης, της φυσικής άσκησης και της ενασχόλησης με τον αθλητισμό. Σε όλη την Ευρώπη, πάνω από 1.500 διοργανωτές έχουν ετοιμάσει πάνω 2.500 εκδηλώσεις .

Στην Ελλάδα 79 % απαντούν ότι δεν αθλούνται ποτέ ή λιγότερο από μια φορά το μήνα ενώ μόλις το 3 % αθλείται τακτικά. Κατέχουμε το υψηλότερο ποσοστό των ερωτηθέντων (67 %) που δηλώνουν ότι ποτέ δεν ασχολήθηκαν με κάποιο άθλημα! (Ευρωβαρόμετρο 2013).

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της Εβδομάδας Κίνησης για να μάθετε περισσότερα για τον θεσμό αυτό και να δείτε όλες τις εκδηλώσεις της εβδομάδας στη Θεσσαλονίκη αλλά και σε όλη την Ελλάδα.